FESTIVAL Pestré Slovensko - Színes Szlovákia uvádza Farkas Franciska - Glória a Ľubomír Gašpar - Cimbal Project

FESTIVAL Pestré Slovensko - Színes Szlovákia uvádza Farkas Franciska - Glória a Ľubomír Gašpar - Cimbal Project

Galéria

Monodráma: GLÓRIA o 18.00 a koncert: CIMBAL PROJECT o 20.00

NA FESTIVAL VSTUP VOĽNÝ

Farkas Franciska - GLÓRIA (monodráma)

Divadelné predstavenie v maďarskom jazyku.

Myšlienky Francisky Farkas o hre a okolnostiach jej vzniku:

„To všetko sa začalo textovou správou. „Teraz budem hrať.”Napísala som ju cez noc a ukázala som ju režisérovi Attilovi Soósovi. A on povedal, že z toho urobíme predstavenie. Na skúšky sme mali 10 dní, ale všetko sa začalo tak rýchlo: za pár dní sa scenár zrodil takmer sám od seba na základe našich nápadov. Začiatok bol zrejme komplikovaný, ale podarilo sa to.

Gloria sa zrodila sama. Gloria je pre dnešného človeka, o dnešnom človeku, o nás, o tebe, o mne. Ide o to, ako sa prejavujeme, akí sme úprimní. Aký je náš vzťah k hre? Môžeme sa stále hrať s odriekaním? Aké sú tajomstvá hercovej mysle? Aké je to pozrieť sa dovnútra? Čo tam nájdeme? Čo nájdeme, keď sa pozrieme do svojho vnútra?

Predstavenie režíroval Attila Soós, režisér fyzického divadla, rovnako ako môj predchádzajúci sólový večer Makar Csudra. Spolupráca s Attilom je veľmi zaujímavá a inšpirujúca. Toto je naša

spoločná tvorba už po niekoľkýkrát. Je to oslobodzujúci pocit pracovať s takýmto režisérom, ktorý ma nechá ísť vlastnou cestou, ale je tu, ak zájdem príliš ďaleko. Zrkadlo, v ktorom si môžem merať svoju kreativitu.

Ako spisovateľka som sa na tomto procese tiež podieľala, takže mám komplexný pohľad na celú hru, na dramaturgiu. Táto zložitosť je pre Attilu veľmi inšpirujúca, aby vytvoril hru úplne v súlade so mnou. Zamýšľam sa nad sebou, nad súčasným časom, nad hrou, nad časom hrania, nad divákmi, na to, čo nás obklopuje TERAZ, nás všetkých.

Chcela som divákom odovzdať niečo z tohto "teraz", niečo, čo by si naozaj mohli vziať so sebou domov. Hrejivý, vzrušujúci, povznášajúci pocit. Mám pocit, že sa mi to podarilo. A verím, že ich bude ešte viac.”

Glória - monodráma; Hrá Franciska Farkas; Napísal: Franciska Farkas a Attila Soós; Réžia: Attila Soós; Dramaturgia: Attila Soós a Franciska Farkas

Ľubomír Gašpar - CIMBAL PROJECT (koncert)

Ľubomír Gašpar vyrastal na folklóre, študoval klasickú hudbu a jazz. Jeho hudobné cesty sa spojili do jednej, v podobe jeho autorského projektu - Ľubomír Gašpar - Cimbal Project. Je držiteľom ceny Radio Head awards za album Point of view a výherca medzinárodnej jazzovej súťaže Jazz fruit Praha.

Cimbal vníma z iného uhla pohľadu, využíva zvuky, ktoré ponúka a prepája ho s hudobnými prvkami, ktoré nie sú pre cimbal typické.

Ako základ pre väčšinu svojich skladieb použil folklór rôznych národov v spojení s jazzom a inými žánrami.

Ľubomír Gašpar si svojou hudobnou cestou vytvoril vlastný hudobný podpis. Na tomto koncerte ho budú doprevádzať jeho stáli členovia vynikajúci hudobníci klavirista Jakub Tököly a bubeník Kristián Kuruc. Pozvanie na tento koncert prijal jedinečný kontrabasista Štefan “Pišta” Bartuš.

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Dĺžka podujatia: 210 minút

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.